2026 – DIN Forsyning opnår industriforbedring/besparelse ved brug af rensegrise – skal værne om miljøet pga. placering ved Vadehavet.

DIN Forsyning´s anlæg ligger ved Vadehavet, som er på UNESCO´s verdensarvsliste.

Derfor vidste DIN Forsyning fra start, da de designede rørstrækket – en DN 1200 ledning på ca. 2 km. – at de er bundet af, hvilket vand de får ind og hvad de lukker ud igen,
kemisk rensning er IKKE en mulighed. Derfor benytter DIN Forsyning i dag rensegrise til opgaven, at holde rørene fri for belægninger af muslingeskaller og ruger.

Men hvordan beregner man så, hvad der sker når belægningerne, som muslinger og ruger sætter sig indvendigt i rørledningen, hvordan påvirker det flow og økonomi, hvad
er besparelsen i denne opgave med og uden rørrensning.

Mickel Verman fra DIN Forsyning har her i et simplificeret skema taget udgangspunkt i normal drift pr. fyringssæson og beregnet, hvilket kW skal vi bruge og hvad koster det.
Derefter skruet +10% op for pumperne, da belægningerne gør flowet i rørledningen langsommere, og gentaget processen med +20% på pumperne.
Meromkostningen ved ikke at foretage rensning af rørledningen vil i DIN Forsyning´s tilfælde være en øget omkostning, fra 3 mill. til 3.6 mill. på et år.